Masz kłopoty ze snem lub łapie Cię zamulenie w ciągu dnia? Czytaj!

Po kilkudziesięciu minutach przewracania się z boku na bok, udaje Ci się usnąć.

Śpisz. Po lekko ponad 8 godzinach snu wstajesz idziesz do pracy/szkoły i około południa łapie Cię senność. Co jest nie tak? Powodem jest niewłaściwy poziom melatoniny.

Melatonina jest hormonem regulującym sen i rytm dobowy. Jej wydzielanie jest zaburzane przez nadmierną ekspozycję na niebieskie światło wytwarzane m.in. przez smartfony, komputery, TV.
Dr Charels Czeiser – badacz wpływu niebieskiego światła na zdrowie – potwierdza, że kontakt z ekranami emitującymi je, na kilka godzin przed snem przesuwa Nasz cykl dobowy o godzinę lub półtorej do przodu. Wielokrotne zmienianie rytmu dobowego wiąże się z ryzykiem zachorowania na różne typy nowotworu, włączając w to raka okrężnicy, piersi i prostaty.

Jak widać zagrożenia związane z łamaniem cyklu dobowego są bardzo poważne, dlatego jest ważne, aby starać się chodzić spać codziennie o stałej porze, najlepiej przed 22.00. A na dwie godziny przed snem nie korzystać z telefonu, komputera, tv – aby zminimalizować kontakt z niebieskim światłem. Poświęć czas na aktywności nie wymagające korzystania z wyżej wymienionych urządzeń.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *