4 sposoby na bycie zdrowym programistą

Deweloperzy napotykają na niezliczone problemy zdrowotne – fizyczne i psychiczne.  Bez względu na to, czy chodzi o ból nadgarstków i pleców, migreny, zmęczenie oczu, utratę motywacji czy wypalenie zawodowe – programowanie okazuje się dość ryzykownym zawodem.

Oto 4 proste sposoby dbania o siebie oraz utrzymywania umysłu i ciała w doskonałej formie pracując jako programista.

1. Ruszaj się.

Według Jamesa Levina, dyrektora Obesity Solution Initiative Kliniki Mayo na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie:

“Siedzenie jest niebezpieczniejsze niż palenie, zabija więcej ludzi niż HIV i jest o wiele bardziej zdradzieckie niż skok na spadochronie.”

Prawdopodobnie wszyscy siedzimy przy naszym stanowisku pracy przez wiele godzin. To stwarza problemy z kręgosłupem, oczami i przyczynia się do spadku energii, a także migreny.

W pracy staraj się robić małe przerwy, wstań od biurka, porozciągaj się.
Po pracy staraj się jak najmniej siedzieć i wyjdź na spacer – wystarczy 3 razy w tygodniu.

Ostatnie badania wykazały, że dorośli, którzy chodzili przez 40 minut trzy razy w tygodniu przez rok dosłownie zwiększyli swój hipokamp.
Hipokamp jest częścią mózgu, która pomaga tworzyć nowe wspomnienia. Pomaga także regulować autonomiczny układ nerwowy, a także nastrój. Oprócz korzyści poznawczych chodzenie przez 20 minut spowoduje spalanie średnio 70-140 kalorii. Co więcej, chodzenie to świetny sposób na zapobieganie bólom pleców!

[40 min x 3 razy w tygodniu = rozwój mózgu i lepsze zdrowie]

40 minut może wydawać się dużo, ale w rzeczywistości jest bardzo łatwo uzbierać tyle czasu przez cały dzień:

Co 30 minut do 1 godziny wstań i przejdź się po biurze przez 5 minut – zatrzymaj się przy kuchni, porozmawiaj ze współpracownikiem lub skorzystaj z toalety.
Gdy usiądziesz z powrotem, poczujesz się odświeżony, w lepszym nastroju i zdolny do większego skupienia.
Zjedz obiad poza biurem. Zanim przejdziesz tam i z powrotem, dostaniesz połowę swojego dziennego czasu na spacer.
Jeśli wracasz do domu tramwajem/autobusem, zejdź z przystanku lub dwóch wcześniej i przejdź się spacerem do domu.
Aby to umożliwić, możesz również użyć aplikacji przypominającej o spacerze lub liczącej kroki. Każdego dnia powinieneś wykonać około 10 000 kroków.

2. Ogranicz dopływ niebieskiego światła monitorów.

Niebieskie światło, znane również jako wysokoenergetyczne światło widzialne (HEV), stanowi 1/3 widma światła widzialnego. Samo niebieskie światło nie jest złe: naszym głównym źródłem światła HEV jest słońce, a światło HEV sprawia, że ​​niebo wygląda na niebieskie. Dodatkowo, przyjmowanie niebieskiego światła zwiększa czujność, pamięć, funkcje poznawcze i nastrój (a także jest używane w leczeniu sezonowego zaburzenia afektywnego). Podczas gdy niebieskie światło nie jest złe, patrzenie na nasze ekrany i monitory przez cały dzień naraża Nas na naprawdę niezdrowe konsekwencje. Co gorsza, nasze oczy bardzo słabo je blokują.

Światło HEV rozprasza się łatwiej niż inne, a całe to rozproszone światło zmniejsza kontrast i powoduje zmęczenie wzroku. To uszkadza nasze siatkówki i powoduje zmiany podobne do zwyrodnienia plamki żółtej, co może prowadzić do stopniowej (ale stałej) utraty wzroku. Jeśli będziesz potrzebować nowych okularów co roku, niebieskie światło może być głównym winowajcą.

Na ratunek przychodzą okulary i nakładki na monitory blokujące wpływ niebieskiego światła oraz aplikacje na smartfony/komputery, które zmniejszają emisję niebieskiego światła.

Aplikacje są najprostszym sposobem do wdrożenia od zaraz, jednak nie gwarantują one 100% ochrony, tylko zmniejszają pewien procent emitowanego niebieskiego światła, dlatego docelowo optymalne jest korzystanie z tych aplikacji wraz z okularami posiadającymi filtr chroniący przed niebieskim światłem monitorów. Możesz również stosować nakładki na monitory, jednak często w pracy posiadamy dwa monitory, w domu laptop i telefon, czasem więcej urządzeń, a dodatkowo czasem trzeba patrzeć również na cudzy monitor, nie wspominając o pozostałych źródłach niebieskiego światła jak TV, żarówki energooszczędne czy świetlówki.

3. Chroń swoje oczy zasadą 20/20/20.

Podobnie jak chodzenie na krótkie spacery, ćwiczenie oczu jest niezbędne. Możesz użyć tego, co lekarze okuliści nazywają “zasadą 20/20/20”, aby zapobiec dysfunkcji akomodacji oka. Zasada brzmi: co 20 minut, spójrz na coś 20 stóp dalej, przez 20 sekund. Możesz zrobić to jeszcze lepiej i zwiększyć dystans i czas trwania. Spróbuj odczekać 30 sekund lub nawet minutę.

Dodatkowo, nie pozwól aby Twoje oczy były suche – pamiętaj, żeby mrugać.

4. Pij więcej wody.

To może nie być tak ekscytujące, jak napoje zawierające cukier lub kofeinę, ale picie wody to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia. Twoje ciało składa się w 50-65% z wody (w zależności od płci i składu ciała). Dodatkowo twoje serce, mózg, płuca, nerki i mięśnie składają się w 75-80% z wody. Jednym słowem, musisz być nawodniony, aby zachować zdrowie, utrzymywać dobry poziom energii i samopoczucia.
Wszystkie inne problemy zdrowotne, o których mówiliśmy do tej pory (bóle głowy, przemęczenie, zmęczenie oczu, bóle pleców itp.) zależą również od poziomu nawodnienia.
Dlatego utrzymanie nawodnienia jest najprostszym sposobem, aby temu zapobiec.

Co więcej, picie wystarczającej ilości wody zwiększa metabolizm o 24-30% przez następne półtorej godziny.

Jak widać, istnieje wiele prostych kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać swój umysł i ciało w świetnej formie. Rób to każdego dnia i ciesz się korzyściami płynącymi ze zdrowszego stylu pracy. Te 4 kroki to naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej, jednak bardzo wiele osób nie robi tych podstaw, przez co wyrządza straszną krzywdę swojemu ciału. Dlatego zacznij jak najszybciej wdrażać te proste sposoby, polepszając swój komfort pracy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *